Какво е коприна?

Коприната е луксозна, мека материя, популярна със своя блясък, гладкост и изключителна здравина. Това е най-добрата материя, както на външен вид, така и като усещане. В древни времена от нея са правени одеждите на царе и знатни благородници. Сега скъпоценният материал е достъпен за всеки: от него се изработват великолепни дрехи и обувки, луксозни интериорни декорации и ценен домашен текстил.

Производствен процес:

Производственият процес започва с отглеждането на копринени ларви, така наречените буби, които ако се развият, биха се превърнали в копринени пеперуди.

Етап 1: снасяне на яйца. Женската копринена пеперуда снася от 400 до 600 яйца, всяко от които е с големината на топлийка. Яйцата се поставят в инкубатор, където след около 10 дни от тях се излюпват ларви, с размери само няколко милиметра.
Етап 2: култивиране. Ларвите на копринената буба се пренасят в помещение, където се поддържа специален микроклимат за тях. Там прекарват около месец. През цялото това време се хранят с пресни листа от дърво черница. За кратко време бубата се развива и увеличава своето тегло над 10 000 пъти, а дължината си над 30 пъти.
Етап 3: какавидиране. Когато гъсениците достигнат зряла възраст, те спират да се хранят и започват да търсят място за какавида. За тази цел, до рафтовете, където се отглеждат, са монтирани спираловидни снопове слама. В търсене на място за какавидиране, копринената буба сама пълзи върху тях и започва да преде пашкул с въртеливи движения, като не спира, докато не го завърши. Тя преде със скорост 30–40 сантиметра в минута, като през цялото време движи главата си наляво–надясно. След няколко дни копринената буба завършва тъкането на пашкула, заспива и се превръща в какавида. Какавидата е междинният стадий между ларвата (гъсеницата) и възрастния стадий на пеперудата. По време на този етап гъсеницата се превръща във възрастно насекомо чрез процес, наречен метаморфоза. Нишката, която изплита може да достигне дължина от 800 до 1500 метра.

Получената реколта се събира и сортира ръчно. Избраните пашкули се оставят за разплодно потомство. Останалите се изпращат за обработка. 
Готовите пашкули се сваряват, за да бъде възможно размотаването на копринените нишки. Те се извличат със специално „разресване“ на пашкулите. В зависимост от желаната дебелина може да се усучат едновременно нишките на два или три пашкула. Така получената по-дебела нишка се навива на макара и се суши. Суровата коприна се намотава отново на по-голяма макара, за да се получи чиле с желаната дължина и тегло.

 

Интересен факт! За производството на само 5,5 кг сурова коприна ще са необходими 30 хиляди копринени буби и почти един тон листа от черница. 

Полученото копринено влакно е много здраво и има дълъг живот, ето защо копринената прежда се използва за тъкане на платове, за бродерия и украса. Може да се боядисва добре във всеки нюанс, поради високата хигроскопичност на материала.

Предимства на коприната

- Коприната е невероятно мека, с уникален блясък, гладкост и издръжливост, което я прави идеална за деликатни и луксозни дрехи.
- Характеризира се с отлична терморегулация и способност за приспособяване към температурата на човешкото тяло.
- Притежава устойчивост на износване, което осигурява на копринените изделия отличен външен вид в продължение на десетилетия.
- Успешно се съчетава с други естествени материи като памук, вълна, тенсел, придавайки им допълнителна мекота, блясък и устойчивост.
- Хипоалергична е и се понася много добре от човешкото тяло.Предотвратява развитието на бактерии и микроби.
- Оказва благоприятен ефект върху кожата, стимулира процесите на регенерация в горните слоеве на епидермиса.
- Притежава антистатичност – естествената коприна не се наелектризира, не залепва по кожата и не натрупва статично напрежение.
-Коприната е биоразградим и компостируем материал. В сравнение с памука има много по-малко въздействие върху земята, водата и въздуха и производството й не е свързано с използването на пестициди.

 

Как се поддържа?

- Перете на ръка при температура не по-висока от 30ºС или в перална машина в режим “Деликатно пране” или “Коприна”.
- Използвайте перилен препарат, специално предназначен за коприна.
- Не използвайте белина или омекотител.
- Не мачкайте, не усуквайте и не стискайте твърде силно материала, за да не развалите структурата му.
- За да изсушите копринено изделие, препоръчително е да го увиете в кърпа, да оставите излишната влага да се абсорбира и след това сушете върху хоризонтална повърхност.
- Гладете в режим „Коприна“ без пара; гладенето на мокър продукт е забранено.

Ако се грижите правилно за вашите копринени дрехи, те ще ви служат дълги години.

  1. СВЕТЛОЛИЛАВА КЛАСИЧЕСКА РИЗА ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    СВЕТЛОЛИЛАВА КЛАСИЧЕСКА РИЗА ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    Толкова малко, колкото 159,99 лв.
  2. СВЕТЛОРОЗОВА МЕЛАНЖИРАНА РИЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    СВЕТЛОРОЗОВА МЕЛАНЖИРАНА РИЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    Толкова малко, колкото 159,99 лв.
  3.  БЯЛА КЛАСИЧЕСКА РИЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    БЯЛА КЛАСИЧЕСКА РИЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    Толкова малко, колкото 159,99 лв.
  4. СВЕТЛОСИНЯ КЛАСИЧЕСКА РИЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    СВЕТЛОСИНЯ КЛАСИЧЕСКА РИЗА С ДЪЛЪГ РЪКАВ ОТ ПАМУК И КОПРИНА
    Толкова малко, колкото 159,99 лв.
  5. ЧЕРВЕНА РИЗА В СИТНО КАРЕ С ТОНАЛНА БРОДЕРИЯ ЛОГО
    ЧЕРВЕНА РИЗА В СИТНО КАРЕ С ТОНАЛНА БРОДЕРИЯ ЛОГО
    Обикновена цена 89,99 лв. Толкова малко, колкото 24,99 лв.

НАЗАД